Čtvrtek, 3 dubna, 2025
magazin
HomeZáhradaAko vybrať kompostér a začať kompostovať?

Ako vybrať kompostér a začať kompostovať?

Znížiť množstvo odpadu z domácnosti aj zeleného odpadu zo záhrady vám umožní kompostovanie. Vďaka nemu zároveň získate kvalitné bio hnojivo pre ovocné stromy, zeleninu a kvety. Ak neviete, ako vybrať kompostér, a čo všetko do neho patrí, poradíme vám.

Prečo začať kompostovať?

Kompostér sa postupne zapĺňa biologicky rozložiteľným odpadom, ktorý sa pôsobením mikroorganizmov a vzduchu rozkladá a premieňa na kvalitné hnojivo. Kompostovanie obohatí pôdu o živiny, ktoré z nej pred tým odobrali pestované rastliny, pričom napodobňuje prirodzený proces, ktorý prebieha v prírode.

Pravidlá kompostovania

Investícia do kompostéra vám ušetrí výdavky na nákup hnojív, kompost je navyše 100 % bio. Kompostovane však má svoje pravidlá, ktorých dodržiavanie vám umožní získať kvalitné hnojivo.

  1. Spodnú vrstvu v kompostéri by mali tvoriť nalámané konáre stromov, ktoré zaistia dostatočné prúdenie vzduchu a prístup dážďovkám a mikroorganizmom.
  2. Kvalitný kompost získate správnym pomerom jednotlivých zložiek odpadu. V pomere 1 : 2 do neho vhadzujte dusíkatý (tráva, zbytky zeleniny a ovocia z kuchyne) a uhlíkatý materiál (drevo, slama, seno, piliny, recyklovaný papier, popol, suché lístie). Vyhnete sa tým nepríjemnému zápachu.
  3. Do kompostéra nie je vhodné vyhadzovať len jeden druh odpadu. Ak by ste do neho dali, napríklad, iba pokosenú trávu alebo len odpad zo zeleniny používanej vo vašej kuchyni, začali by hniť.
  4. Ak chcete, aby bol kompost rýchlejšie vyzretý, pridajte urýchlovač.
  5. Kompost je potrebné občas premiešať, kontrolujte tiež jeho vlhkosť. Pri kontrole vezmite trochu kompostovaného materiálu. Ideálna vlhkosť je, ak sa po stlačení v dlani neobjaví voda, zostane však stlačený. Pokiaľ sa v dlani rozsýpa, môžete doliať vodu. Ak je, naopak, materiál v kompostéri priveľmi mokrý, vlhkosť znížite pridaním pilín alebo recyklovaného papiera.

Ako vybrať kompostér

Ak chcete vybrať kompostér, ktorý vám bude vyhovovať, skontrolujte niekoľko parametrov. Mal by zodpovedať množstvu odpadu, ktorý do neho budete vhadzovať a nezabudnite zvážiť, koľko kompostu budete potrebovať na hnojenie. Vopred si premyslite tiež, kam ho v záhrade umiestnite.

Veľkosť kompostéra podľa množstva odpadu

Kompostéry sa vyrábajú vo viacerých objemoch. Budete si tak môcť vybrať model, ktorý vám svojou veľkosťou bude vyhovovať. Do domácnosti s veľkou záhradou sú k dispozícii kompostéry s väčším objemom okolo 1 000 l. V menšej záhradke vám postačí na všetok odpad kompostér s objemom do 600 l. Na separovanie bioodpadu v kuchyni si môžete vybrať kôš na odpad.

Materiál s dlhou životnosťou

Pri kúpe kompostéra hrá dôležitú úlohu aj materiál, z ktorého je vyrobený. Veľkej obľube sa preto tešia plastové kompostéry. Na rozdiel od dreva nie je plast náchylný na vznik plesní a nevsakuje do seba vlhkosť. Spoľahnúť sa môžete tiež na jeho odolnosť voči mrazu a vysokým letným teplotám.

Dizajn, ktorý zapasuje do záhrady

Kompostéry sa vyrábajú v čiernej, hnedej alebo zelenej tmavej farbe. Tieto odtiene priťahujú slnečné žiarenie, čím pomáhajú vo vnútri udržiavať teplo na proces tvorby kompostu. Neutrálne odtiene zároveň vhodne zapadnú do exteriéru a doplnia vzhľad vašej záhrady.

Dôležité vetranie

Vznik kvalitného humusu vyžaduje dostatočné prúdenie vzduchu, čo bráni hnitiu a zápachu. Kompostéry majú preto vetracie otvory. Vhadzovanie odpadu vám uľahčí horné veko, ktoré jeho obsah zároveň chráni pred dažďom. Naspodku by sa mali nachádzať dvierka na vyberanie vyzretého kompostu.

Vhodné miesto na kompostér

Pred tým, ako si kompostér kúpite, nezabudnite premyslieť, kam ho postavíte. Mali by ste pritom vziať do úvahy nasledovné aspekty:

  • Ak dodržíte správny postup, odpad v kompostéri nezačne hniť ani veľmi zapáchať. S menším zápachom je však potrebné vopred počítať. Umiestniť by ste ho preto mali na miesto, ktoré je dostatočne vzdialené od domu aj domov vašich susedov alebo miest v záhrade, kde často trávia čas.
  • Zvoľte miesto s dobrým prístupom aj v daždivom počasí, pri kompostéri by ste zároveň mali mať dosť priestoru na fúrik a manipulovanie s vidlami počas jeho premiešavania či vyberania.
  • Kompostér by nemal stáť celý deň na priamom slnku. V letnom období by sa v takom prípade nadmerne prehrieval. Najlepšou voľbou je tieň alebo polotieň, vhodné je tiež miesto s ranným slnkom. 
- Advertisment -pr clanky

Most Popular