Pondělí, 29 května, 2023
magazin
HomeBývanieInšpirujúce spojenie: starý duch v modernej kuchyni

Inšpirujúce spojenie: starý duch v modernej kuchyni

Citlivé prepájanie nového so starým je trend, ktorý je nielen ekologický a ekonomicky výhodný, ale aj estetický. Samozrejme, ak sa prepojenie podarí. Ako sa vám pozdáva supermoderná biela kuchyňa so sekretárom po starej mame?

Expert na kuchyne Oresi nás často presviedča, že má kuchyne naozaj pre každého a dokáže splniť aj tie najodvážnejšie sny o tejto časti domova.

Treba uznať, že v prípade sna pani Veroniky išlo o veľkú výzvu – v byte po starých rodičoch chcela novú modernú kuchyňu, ale zároveň túžila po tom, aby v nej ostala pečať milovaných prarodičov.

Spolupráca odborníkov

Obrátila sa preto na známu televíznu reláciu, ktorá pomáha s premenou interiérov a ktorej dlhoročným partnerom je česká firma Oresi. „Naši českí kolegovia boli postavení skutočne pred veľkú výzvu. Podarilo sa ho splniť aj vďaka profesionalite odborníkov, ktorí na základe predstáv dizajnérov navrhli reálne komponenty kuchyne,“ povedala Eva Szakálová, marketingová manažérka Oresi.

Pôvodná kuchyňa bola úzka a tmavá. Nová mala byť moderná, svetlá, svieža, ale majiteľka si zároveň želala, aby jej pripomínala prarodičov.

Dvojica dizajnérov Kamila Douděrová a František Kobližka stavili na kuchyňu MAGIQ vo vysokom bielom lesku z radu prémiových kuchýň Dolti Collection by Andrea Capovilla. Uzemnenie mrazivého bieleho lesku priniesla kombinácia s pracovnou doskou v dekore Dub Tree Tabacco.

Elegantný retro nádych dodali kuchyni úchyty dvierok Olivi Nota. Ich oblý tvar príjemne korešponduje so sekretárom po starých rodičoch.

„Veľmi rada spolupracujem na takýchto projektoch. Dizajnéri niečo navrhnú a ja ako návrhárka kuchýň, ktorá pracuje s konkrétnymi kuchyňami, vzormi a dekormi, viem, ako návrh premeniť na realitu,“ doplnila senior expertka na kuchyne Oresi Eva Rečlová.

Inštalácie sa v kuchyni nemenili, preto umývacia aj varná zóna ostali na pôvodnom mieste. Miestnosť však dostala historizujúcu podlahu, výraznú retro mozaiku s patchworkovým motívom. Rovnaký sa použil na obklad kuchyne.

Čistá biela a výrazné prvky

Nádych minulosti dodáva bielej kuchyni s vysokým leskom aj mozaiková retro podlaha, totožná s obkladom na zástene, a masívny jedálenský stôl.

Čerešničkou na torte tejto premeny je však umiestnenie sekretára po starých rodičoch. Dizajnéri mu našli príhodné miesto pod hornými bielymi skrinkami. Starý nábytok je tak kompaktnou súčasťou modernej kuchyne.

Neštandardné riešenie: Na zvyšok steny boli umiestnené horné kuchynské skrinky, pod ktorými je pôvodný starožitný sekretár. LED pás zafrézovaný do dna horných skriniek dostatočne osvetľuje priestor a zároveň svetlo dáva sekretáru vyniknúť.

Vstavané spotrebiče v bielej farbe zbytočne nenarúčajú celkový dojem z miestnosti. Sú umiestnené prakticky, no zároveň nerušivo.

Čo, naopak, v tejto kuchyni zaujme na prvý pohľad, je detská kuchynka vo vysokej skrini s vnútorným osvetlením. Detský svet hneď vedľa dospeláckeho, to je splnený sen mnohých rodičov aj detí.

„Prepájanie starého s novým je vždy výzva, ale keď sa jej zhostí niekto, komu nechýba talent, cit ani orientácia v možnostiach na trhu s kuchyňami, výsledok je naozaj čarovný,“ uzatvára E. Szakálová z Oresi.

Vychytávkou v tejto modernej kuchyni s historickým nádychom je detská kuchynka umiestnená vo vysokej skrini s vnútorným osvetlením. Stačí otvoriť dvierka skrinky a dieťa je v čarovnom svete…

Chcete prerábať?

Ak si chcete prerobiť svoju kuchyňu, máme niekoľko praktických rád, čo robiť a čo radšej nie:

  • Ak je korpus nábytku stále stabilný, funkčný a vyhovuje vám jeho rozloženie v priestore, nevyhadzujte ho, ale použite ho znova. Stačí na ňom vymeniť dvierka skriniek a zásuviek. Získate tak moderný look s povrchom, ktorý sa ľahko udržiava a je odolný voči škrabancom.
  • Úplne inú atmosféru aj podmienky na varenie prinesie zmena osvetlenia. Aktuálny trend LED pások zapustených do spodných skriniek alebo nalepených nad nimi je praktický, a pritom cenovo veľmi prijateľný.
  • Retro nikdy nevyjde z módy, ale v kombinácii s modernou kuchyňou je menej viac. Stačí jeden kus starého nábytku doplnený o jemné detaily, akými sú vodovodná batéria alebo úchyty skriniek.
  • Typické farby vintage kuchyne sú svetlé a jasné v kombinácii s inou jemnou farbou (modrá, šedá, vanilková, staroružová). Materiály, ktorým to spolu ladí, sú drevo, sklo, kov a kameň.

Foto: Oresi Kuchyně CZ

- Advertisment -pr clanky

Most Popular