Čtvrtek, 18 dubna, 2024
magazin
HomeHobbyROZŠIRUJEME VÝROBU A POSÚVAME MOŽNOSTI DREVOSTAVIEB

ROZŠIRUJEME VÝROBU A POSÚVAME MOŽNOSTI DREVOSTAVIEB

Svet už dávno pochopil výhody dreva, ale u nás stále bojujeme s mýtmi. RD Rýmařov reaguje na rastúci záujem o domy: modernizuje ponuku a rozširuje výrobu.

O obstaraní drevostavby uvažuje 36% Čechov, zistil najnovší prieskum agentúry STEM/MARK. Napriek tomu, že záujem o drevo rastie, mnoho ľudí odrádzajú historické mýty, ktoré okolo drevostavieb stále pretrvávajú. Zozbierali sme tie najčastejšie a požiadali sme o vysvetlenie odborníkmi z firmy RD Rýmařov (RDR), ktorá za svoju 50-ročnú históriu postavila najviac drevostavieb u nás. Ich domy nájdete prakticky v každej obci v Českej republike.

Výrobný závod RD Rýmařov

5 MÝTOV O DREVOSTAVBÁCH
Zhorí drevostavba rýchlo a ľahko?

Je pravda, že keď sa konštrukčné drevené prvky vystavia priamemu ohňu, povrch rýchlo vzplanie a pomerne silne horí. To sa ale deje len do doby, než sa na povrchu dreva utvorí zuhoľnatená vrstva, ktorá potom zabráni prístupu vzduchu do vnútra dreva a tlmí ďalšie horenie. Táto vrstva má aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vplyv na mieru horľavosti dreva má aj jeho opracovanosť. Plameň sa šíri rýchlejšie, keď je povrch drsný a má mnoho ostrých hrán. Z toho dôvodu sa drevo hobľuje a hrany zaobľujú. Drevená konštrukcia je navyše navrhnutá tak, že si aj počas horenia zachová nosnú funkciu.

Má drevostavba nízku životnosť?

Najstaršia zachovaná drevostavba je stará cez 1 400 rokov. Priemerná životnosť modernej drevostavby sa pohybuje medzi 80 až 100 rokmi. Dĺžka sa odvíja od kvality prevedenia, taktiež závisí od údržby a starostlivosti. Zásadná je aj konštrukčná ochrana dreva, ktoré potom starne veľmi pomaly. Drevostavba teda môže slúžiť 100 rokov, pokiaľ ju skúsený a poctivý dodávateľ postaví dobre.

KUBIS 74

Zničia drevostavbu huby a červotoči?

Najväčším nepriateľom drevostavby je vlhkosť, ktorá následne môže prilákať škodcov. Preto je nutné zabrániť zatekaniu zrážkovej vody, kondenzácii vzdušnej vlhkosti a izolovať stavbu proti zemnej vlhkosti. Konštrukcia domu musí umožniť neustále voľné prúdenie vzduchu a niekedy treba drevo ošetriť chemicky. Toto všetko majú architekti a odborníci z RDR dokonale „zmäknuté“.

Je v drevostavbe všetko počuť?

Ochrana proti hluku je základným predpokladom, ktorý musí drevostavba pri kolaudácii spĺňať. Všeobecne sú drevostavby k problémom náchylnejšie ako domy z masívneho muriva, čo sa dá veľmi jednoducho vyriešiť správnou voľbou izolačných materiálov s dobrými akustickými vlastnosťami. Ak je dobre navrhnutá a prevedená, tak má drevostavba naopak veľmi dobrú akustiku.

LARGO 85

Poškodzuje výstavba drevostavieb životné prostredie?

Opak je pravdou, a to preto, že sa na drevostavbu používa obnoviteľná surovina, ktorou je drevo. V RDR pracujú s českým drevom, z ktorého pomocou moderných technológií vytvoria stavebné prvky s vysokou pridanou hodnotou a dlhou životnosťou. Udržateľnosť je teda na prvom mieste. „Dávame prácu našim ľuďom a zároveň využívaním obnoviteľných surovín chránime životné prostredie. V Českej republike majú navyše majitelia lesov povinnosť vyrúbanej plochy do pár rokov zase zalesniť, v čom im pomáhame aj my,“ vysvetľuje Lukáš Zrast, majiteľ RD Rýmařov.

BÝVANIE PRE 21. STOROČIA
S využitím dreva na výstavbu domov má RD Rýmařov najväčšiu skúsenosť u nás. Na trhu pôsobí už viac ako 50 rokov a za tú dobu už firma postavila vyše 26 000 domov. Komplexné know-how a expertízu v oblasti rezidenčnej výstavby spoločnosť posúva ďalej do 21. storočia. V spolupráci s poprednými odborníkmi a akademikami z ČVUT pracuje na vývoji nových stavebných technológií, postupov a materiálov. V súčasnej dobe sa RD Rýmařov s novým vedením zameriava na modernizáciu a digitalizáciu výroby, ktorá umožní významné navýšenie výrobných kapacít.

Lukáš Zrast, nový majiteľ RD Rýmařov

Na kamarátovo odporúčanie si nechal od RDR postaviť drevostavbu, s ktorou bol veľmi spokojný. Keď sa následne dozvedel, že sa vo firme chystá generačná výmena, rozhodol sa tejto staviteľskej legende pomôcť a kúpil ju. V podniku chce vďaka digitalizácii a automatizácii rozšíriť výrobnú kapacitu. Namiesto terajších 400 domov by sa v roku 2022 malo vyrábať 800 domov av roku 2023 dokonca 1 600 domov. Vďaka vlastným developerským projektom a spolupráci s renomovanými architektmi plánuje posunúť možnosti dreveného stavania a zároveň niekoľkonásobne zvýšiť súčasný miliardový obrat na 4 mld. korún ročne.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular