Čtvrtek, 3 dubna, 2025
magazin
HomeZáhradaNaučte sa pestovať paradajky zo semienok: Ako na to?

Naučte sa pestovať paradajky zo semienok: Ako na to?

Paradajky patria k obľúbeným plodinám našich záhradiek. Ako si ich môžete sami vypestovať rovno zo semienka? Zvládne to aj menej skúsený záhradník.

Vypestovať vlastné paradajky zvládnete aj vy

Pestovanie paradajok doma má množstvo výhod. Domáce výpestky spoznáte spoľahlivo podľa vyššej kvality úrody, ale taktiež si môžete vybrať z tisícov rôznych odrôd. Tie sa od seba líšia veľkosťou, farbou aj vzhľadom, vždy sú ale plné zdraviu prospešných látok. Predovšetkým obsahujú značné množstvo vitamínu C, draslíka a kyseliny listovej.

A zatiaľ čo ponuka v obchodoch býva obmedzená, domáce paradajky vás nelimitujú prakticky nijako. Vypestovať sami si zvládnete rôzne druhy od klasických až po cherry. Existujú tak rastliny s obrími plodmi vážiacimi až niekoľko sto gramov, ale aj paradajky divoké nie väčšie ako centimeter.

Začiatok záhradníckych úspechov spočíva už v nákupe správnych semienok paradajok. Tie by jednoznačne nemali byť prešlé. Pokiaľ chcete vedieť, či sú semienka ešte v kondícii, môžete pristúpiť aj k testu klíčivosti. Vyberte si aj odrodu, ktorá sa vyznačuje vyššou odolnosťou voči chorobám. To môže byť napríklad Philovita alebo Pyros.

Vhodná doba pre predpestovanie sadeníc nastáva vo februári. Niektorí záhradkári ich vysievajú až v marci do kvetináčov, ktoré následne dajú do teplého pareniska alebo skleníka. Čo sa týka výsevného substrátu, vypestovať ich zvládnete aj v nesterilnom komposte zo záhrad. Použitie sterilného substrátu však možno jednoznačne odporučiť.

Aké kroky prejsť od klíčenia semienok po rastlinky na záhrade

Ako pestovateľská nádoba plne postačia aj obyčajné kelímky od jogurtu. Na primerane rýchle klíčenie potrebujú rastliny adekvátnu teplotu, to znamená aspoň 25 °C. Klíčenie bude vo výsledku vašim paradajkám trvať cca dva týždne.

K úspešnému rastu naklíčených rastlín je nutné teplotu aj udržať, pohybovať by sa mala medzi 22 až 25 °C. Akonáhle sa im vyvinú prvé maternicové lístky, sadeničky prepichujeme, a to na vzdialenosť asi piatich centimetrov. Presadiť ich môžete následne ešte raz a tzv. po zmrznutých už ich možno dať von alebo do skleníka.

Dôležitá je aj správna zálievka, v lete zalievajte optimálne denne. Dôležité je aj správne hnojivo na priesady paradajok. Bez dostatku živín môžu rastliny slabo rásť, málo plodiť a poškodenie sa prejavuje aj na listoch. Hnojiť začíname v júni. Hodia sa minerálne hnojivá, ktoré obsahujú dôležitý dusík, fosfor alebo draslík.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular