Sobota, 27 dubna, 2024
magazin
HomeZáhradaKríky v záhrade alebo pri dome očami architekta

Kríky v záhrade alebo pri dome očami architekta

Kríky, veľmi pestrá skupina drevín, ponúkajú rozmanité využitie v rôznych zákutiach záhrady aj blízko domu.

Čo kríky vedia
Kríky doplnia trvalkové záhony, vytvoria živý plot, zastúpia stromy alebo podporia ich charakter svojou prítomnosťou, predelia priestor, dajú sa tvarovať i smerovať, pokryjú pôdu…

Pred obytnými domami na malom meste môžu prispieť k príjemnejšiemu vzhľadu ulice a zdôrazniť napríklad aj návrat k úmernejším proporciám okien.

Stav ulice pred úpravou
Existujúci vzhľad ulice
Návrh zmien v ulici
Návrh výsadby a úprav

Ako kríky vyberať, čo od nich očakávať
Pri výbere kríkov do záhrady môžeme premýšľať aj požiadavky na vlastnosti jednotlivých skupín či druhov týchto drevín: Kríky nás môžu potešiť buď výrazným estetickým efektom len po určitý čas, alebo môžu byť nápadné a dekoratívne počas celej vegetačnej doby.

Skupina drevín
Stromové poschodie podsadené kríkmi
Kríky a trvalky
Drištál v trvalkovom záhone

Na snímke vľavo bola vysadená skupina zelenolistých drevín (jedná sa o stromové poschodie podsadené kvitnúcimi kríkmi). Efekt tejto výsadby spočíva v tom, že jednotlivé dreviny sa zo zelenej hmoty listov v priebehu vegetácie vynárajú a následne sa opäť stávajú jej súčasťou (tu výrazný orgován, štedrenec a žeriav). Ostatné rozdiely v odtieňoch zelenej, v textúre a štruktúre sú jemné, hoci znateľné. Podobne ako kvitnutie, ktoré tu tento efekt vytvorilo, budú krátkodobejšie vizuálne zmeny vo výsadbe prebiehať v čase pučania listov a ich jesenného sfarbovania. Zostava rastlín sa teda bude vizuálne v priebehu vegetácie premieňať, čo je veľmi pôsobivé a nenápadne krásne.

Na druhej snímke kríky dopĺňajú trvalkové záhony. Červenolistý dráč, ktorý bol použitý, je výrazne dekoratívny a rovnako intenzívne nápadný celú vegetačnú dobu (aj tento ker krásne kvitne, ale výraznosť farby jeho listov zostáva v záhrade dominantná aj po odkvitnutí).

Ako je zo snímky zrejmé, k priaznivému dojmu prispieva viac kultivarov rovnakej farby, ale rôznej výšky.
Rovnako tvarovanie kríkov v zelenolistých záhonoch môže výsadbu opticky spojiť.
Hlavnou farbou zostáva zelená, doplnená o purpurový akcent dráča (nepravidelný ako v umiestnení, tak v tvare) a vyplnená farbami kvitnúcich trvaliek.
Pozor na nudnosť
Oba spôsoby je možné odporučiť, avšak s vedomím, že u druhého je ľahšie skĺznuť k chybnej interpretácii, kedy bude výrazný dekoratívny efekt kríkov pôsobiť prvoplánovo alebo lacno (napríklad pravidelné striedanie žltolistej a červenolistej tavoly alebo žltých a zelených ihličnanov) v živom.

Tavoly v živom plote
Striedanie tavol dvoch farieb
Nudná kombinácia ihličnanov
Až príliš pravidelné ihličnany

Tradícia a miesto pomôžu s voľbou
Rovnako ako ostatné prvky, z ktorých záhradu tvoríme, treba aj kríky vyberať tak, aby zapadali do konceptu záhrady. Vhodnosť rastlín pre určitý typ záhrady vychádza z tradície a miesta, kde sa záhrada nachádza, alebo napr. z jej zamerania.

Kúlovec
Kdoulovec, tradičná drevina
Orgován na stene
Vidieckej záhrade orgován pristane

Vidieckej záhrade tradične pristanú orgován, ružové kríky, bazy, klokoče, kdoulovce, pustoryly a i. Na snímkach sú zachytené mimoriadne vydarené príklady pôsobivého umiestnenia kvitnúcich kríkov na vidieku.

Azalky v lese
Azalky a rododendrony sú doma v lesnej záhrade

Pokiaľ túžite po zbierke rododendronov a azaliek, bude sa dobre vynímať v lesnej záhrade, popr. v záhrade pripomínajúce svetlý les. Ich pozitívny estetický účinok a prirodzený dojem v tomto prostredí súvisia so špecifickými svetelnými a pôdnymi podmienkami, ktoré vyžadujú.

Pri mestských domčekoch je možné využiť ruže, kaliny, kolkviece, krušpáne, mahonie, orgovány, tavoľníky, hlohyne a pod.
V prírodných záhradách sa často vysádzajú rôzne jedlé a domáce kríky – drieňy, muchovníky, bazy, trnky, hlohy, rakytníky, šípkové ruže.
Pri moderných záhradách je pole pôsobnosti otvorené. Kríky jedného druhu sa v nových záhradách používajú napríklad vo väčších plochách (silný efekt celej plochy napr. pri kvitnutí).
S témou kríkov súvisí aj téma živých plotov. Ich varianty sú všeobecne známe: tvarované, väčšinou jednodruhové ploty (pokojne pôsobiace), voľne rastúce jednodruhové alebo zmiešané ploty (často veľmi dekoratívne kvetom, plodom, listom). Obe možnosti majú svoje opodstatnené využitie.

Zeravy, zeravy a zeravy
Trochu kontroverzne z témy vyčnieva takzvaný tujový plot (v skutočnosti napríklad zo zeravov). Stal sa istým klišé a často ho odborná verejnosť (záhradníci aj projektanti) apriori odmieta. Faktom je, že nájsť dnes obec bez takého plotu je už takmer nemožné. Pritom existuje množstvo kríkov, ktoré v mimocintorínskom prostredí pôsobia lepšie.

Zeravy tvoria síce zelené, ale natoľko strnulé bariéry, že skôr než rastliny pripomínajú zelené múry alebo v horšom prípade zelený smútočný pochod (podporené nevhodným kultivarom, ktorý netvorí stenu, ale akýsi zástup zelených jednotlivcov).
Máloktorá drevina však rastie tak rýchlo a utvorí natoľko nepreniknuteľnú stálezelenú bariéru ako zerav.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular